Ergonominin Tarihi

Shape Image One

Ergonomi nedir az cok nedir biliyoruz. Oturduğumuz sandalye rahat değil ise ergonomik degil diyoruz. Kullandığımız el aleti avucunuzu içine tam oturmuyorsa ergonomik degil diyoruz. Peki bu ergonomi insanlar tarafından ilk ne zaman fark edilmiş acaba? Şöyle kapsamli bir sekilde düşünecek olursam sanirim tekerleğin icadı ile başlamış diyebiliriz. İnsan oğlu neden yuvarlak bir cisim icat etme ihtiyacı duymuş acaba. Muhtemelen taşıdıkları malzemeleri fazla zorlanmadan daha uzun mesafelere taşımak için kim bilir…

Kayıt altına alınmış ve çeşitli dokümanlarda araştırma yaptığımızda ise ergonominin dillendirilmesi öyle düşündüğünüz gibi çok da eski zamanlara dayanmadığını görmekteyiz.

1913 yılında ergonomiyle alakalı ilk kitap olan Munsterberg’in “Endüstriyel Etkinliklerde Psikoloji” adlı kitabı yayınlanmıştır. Cambridge Üniversitesi ise 1921 yılında ilk deneysel psikoloji laboratuvarını kurmuştur.

İkinci Dünya savaşında mühendis ve diğer çalışanların uygun olmayan şartlarda çalıştırılması; savaştan sonra görev ve ortamın insan şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Ergonomi ilk olarak 1949 yılında Murrell tarafından Oxford Üniversitesinde birçok biliminsanıyla görüştüğü sırada önerilmiş ve kabul edilmiştir.

1961 yılında Stockholm’de Londra’da uluslararası bir ergonomik kurul kurulma kararı alınmıştır.

1960’ların sonlarına doğru İTÜ ve Çalışma Bakanlığı Türkiye’de ergonomi alanında incelemelere başlamışlardır. Ders olarak ilk kez 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okutulmaya başlanmıştır.

Ergonomi ile sinirbilimin birleşiminden oluşan nöroergonomi kavramı ise ilk kez 1998 yılında Raja Parasurman’in yazdığı kitapta kullanılmıştır.

Ergonomik Risk Değerlendirmenin Önemi

Tüm bu bilgiler ışığında ve ergonominin tarihine de baktığımızda Ergonomik Risklerin mühendislik önlemleri çerçevesinde herhangi bir sayısal verilere dayalı olarak değerlendirilmediğini görüyoruz. Günümüzde neredeyse her ülkenin kendine has geliştirdiği Ergonomik Risk Değerlendirme(ERD) yöntemi kullandığını varsayabiliriz. Ama geçmişe baktığımızda bu ERD yöntemlerinin uygulanmasının çok da eskilere dayanmadığı aşikar

Peki nedir ergonomik risk değerlendirmenin önemi neden çok farklı yöntemler kullanarak böyle bir ölçüme ihtiyaç duyuyoruz ki…

Aslında çok basit, çalışanlarda bazen KİSR ile ilgili bazen yada çoğu zaman yakınmalar olabilir. Bunun işle mi ilgili olduğu yada çalışanın sosyal hayatı ile ilgilimi olduğunu tespit etmek istiyoruz. Yada iş yerimizde gerçekten çalışana zarar veren bir çalışma varsa bununla ilgili gerekli önlemleri almak istiyoruz.Sayısal verilerle, gerekli ölçümleri yaparak bu sonuçları elde etmekte sonuçta kesin çözümler arasında yer alıyor.

#ergonomiheryerde

.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir