Ergonomi

Ergonomi, “Bir işi, çalışan için uygun hale getirme” bilimi olarak bilinir. Aslen “verimliliği ve üretkenliği artırmayı” ve “rahatsızlığı azaltmayı” amaçlamaktadır.

Bilgisayar monitörünüzün açısını veya masanızın yüksekliğini düşünün. Günün sonunda gözlerinizin gergin olup olmadığını veya yazı yazmaktan bileklerinizin zarar görüp görmediğini düşünün. Temelde ergonomi, aletleri kullanıcıya göre ayarlar. Tekrarlayan hareketlerin etkisini azaltmak için uygun duruşun nasıl olması gerektiğini gösterir. Böylece ileride karşımıza çıkabilecek çoğu meslek hastalıklarının önüne geçebilir.

ergonomi ergofleks

Ergonomi” bir şeyleri insanlara uydurmakla ilgilidir. İşe yarayan şeyler, kullandığımız mobilyalar, işlediğimiz ürünler, takip ettiğimiz sistemler ile ilgilidir. Anlam olarak “insan dostu”, “insancıllaştırılmış tasarım”, “aptalca kanıtlanmış”, “kullanıcı dostu” ile özdeş olan ergonomi, içinde yaşadığımız dünyanın ve kullandığımız şeylerin uygun olmasını sağlamak için insan yetenekleri ve insan kapasitesi hakkındaki bilimsel bilgileri kullanır.

Ergonominin faydaları >>>

Ergonomi Uzmanı ne yapar?

Ergonomi uzmanları, çalışanların nerede ve ne yaptıklarını inceler. Ardından bu incelemeyi analiz ederek yapılan işin çalışanın yeteneklerine, güçlü yönlerine ve kapasitelerine uygun olup olmadığını değerlendirirler. Uygunsuzlukları tespit ederek alınması gereken önlemler için çözüm önerileri sunarlar.

Ergonomi beni ilgilendirir mi?

Elbette! İster bir ofiste veya bir depoda, fabrikada, evde çalışırken veya hatta bir hayvanat bahçesinde, bir üretim tesisinde veya şoför olarak çalışıyor olun, ergonomi sizin için önemlidir.

Neden? Çünkü ergonomi, sizin (ve diğer insanların) çevrenizin her unsuruyla nasıl etkileşimde bulunduğuyla ilgilidir. Ergonomi, günlük işleriniz dahil, kullandığınız ekipmanların, işinizi yaparken ki pozisyonunuza bakar ve yaralanma veya zarar görme riskini en aza indiren çözümler sunar.

Neden Ergofleks’e Danışmalıyım?

Ergofleks ekibi benzersizdir. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yıllarca tecrübeli ve yetkin, mevzuata hakim mühendisler ve işyeri hekimlerinden oluşan bir ekip olduğumuz için analitik düşünen, sektörleri bilen ve çözüm temelli bir yaklaşımı benimsiyoruz. Size sadece sorunun ne olduğunu söylemeyeceğiz, düzeltmek için sizinle ortak olacağız.

Biz:

  • Yerinde gelir, görür, inceler ve sabit bir teklif veririz, böylece faturanızda sürpriz olmaz.
  • Mahkemeler için güncel mevzuata uygun şekilde hukuki raporlar sunabiliriz.
  • Tüm sektörlerde kapsamlı danışmanlık deneyimine sahibiz.

Ekibimiz çeşitli nitelikli geçmişlere sahiptir; Şirket içi bilgi tabanımız geniş ve çok deneyimlidir. Hukuk alanında yaptığımız işte uzman olarak tanınıyoruz, bu yüzden “doğru yapacağımızı” biliyorsunuz.

Ergonomi ve Meslek Hastalıkları alanında çözüm bulmak için sizinle ortak olacak bir uzmana ihtiyacınız olduğunda, yanıt Ergofleks’tir.